Stomatologia zachowawcza
Próchnica potrafi poważnie dać się we znaki. Niszczy zęby, co najczęściej łączy się z narastającym, uporczywym bólem, utrudniającym normalne funkcjonowanie. Regularne profilaktyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym pozwalają zdiagnozować próchnicę na wczesnym etapie jej rozwoju, dzięki czemu można podjąć leczenie, zanim zmiany próchnicowe się rozwiną i zaczną sprawiać ból.
Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?
Stomatologia zachowawcza, zwana także stomatologią ogólną, to dziedzina zajmująca się dbałością o prawidłową higienę jamy ustnej. Przede wszystkim obejmuje ona profilaktykę i leczenie ubytków próchnicowych. Najważniejsze działania i zabiegi podejmowane w stomatologii zachowawczej to: – przeprowadzanie badań kontrolnych jamy ustnej i zębów; – leczenie próchnicy i wypełnianie ubytków; – leczenie endodontyczne – popularnie zwane kanałowym, to precyzyjne opracowanie i oczyszczenie kanałów zębowych z zainfekowanej miazgi, aby następnie oczyszczone kanały wypełnić płynną gutaperką; – odbudowa korony zębowej; – leczenie pourazowych zębów; – usuwanie problemów związanych z nadwrażliwością i krwawieniem dziąseł; – oczyszczanie zębów z płytki nazębnej i kamienia; – skaling –- naddziąsłowe i poddziąsłowe usuwanie kamienia nazębnego, wykonywane przy użyciu ultradźwięków; – piaskowanie – oczyszczenie zębów z kamienia przy zastosowaniu zawiesiny zawierającej piasek stomatologiczny, czyli cząsteczki substancji czyszczącej, tak delikatne, że nie uszkadzają szkliwa.
Jak leczy się próchnicę?
Tworzenie się ubytków próchnicowych to długotrwały proces. Można zapobiec jego poważniejszym konsekwencjom, jeśli podejmie się leczenie na odpowiednio wczesnym etapie. W tym celu warto regularnie poddawać się kontroli dentystycznej, która pozwoli wykryć zmiany próchnicowe w ich wczesnym stadium. Próchnicy można zapobiec dzięki zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz wyrobieniu sobie zdrowych nawyków żywieniowych (ograniczenie słodyczy i napojów gazowanych). Jeśli jednak próchnica już zaatakuje ząb, prowadzi do rozmiękczenia szkliwa i powstawania ubytków. Żeby pozbyć się próchnicy, należy oczyścić zaatakowane przez nią tkanki. Podczas zabiegu dbamy o to, by Pacjent nie czuł bólu (więcej o tym za chwilę), a także, by ograniczyć pole zabiegowe do niezbędnego minimum. Po oczyszczeniu zęba ze zmian próchnicznych ubytki są wypełniane. W Mildmed oferujemy wypełnienia światłoutwardzalne oraz wypełnienia Enamel.
Leczenie bez bólu
Wielu Pacjentów obawia się leczenia próchnicy, kojarząc borowanie z trudnym do zniesienia bólem. Ale leczenie zębów zaatakowanych przez próchnicę wcale nie musi przysparzać cierpień. Stosowane w Mildmed nowoczesne znieczulenia miejscowe sprawiają, że zabieg jest bezbolesny. Nie ma więc powodu do obaw!
Wypełnienia światłoutwardzalne
Światłoutwardzalne wypełnienia kompozytowe nakłada się na oczyszczony ząb, a następnie naświetla specjalną lampą – pod wpływem światła wypełnienie w bardzo krótkim czasie osiąga docelową twardość. Dzięki temu nie trzeba się obawiać, że po zabiegu odkształci się lub wypadnie. Użycie światłoutwardzalnych wypełnień sprawia też, że Pacjent może swobodnie jeść i pić nawet bezpośrednio po wyjściu z gabinetu. Wypełnienia te charakteryzują się też wysoką estetyką – dobrze przylegają do powierzchni zęba i są kompatybilne ze szkliwem. Materiał ten jest również wytrzymały i odporny na nacisk.
Wypełnienie Enamel
Enamel to nano-hybrydowy materiał kompozytowy, który imituje naturalne szkliwo zęba pod względem koloru, przezierności i właściwości optycznych. Współczynnik załamania światła jest tu identyczny jak w przypadku szkliwa naturalnego, co sprawia, że ząb z wypełnieniem jest trudny do odróżnienia od naturalnego. Wypełnienie Enamel ma niewidoczną granicę. Ponadto ząb odtworzony z użyciem tego wypełnienia zachowuje swoje właściwości fluorescencyjne – pochłania energię świetlną i wypromieniowuje ją w postaci światła. Niewidoczne wypełnienia, które się nie odbarwiają? Tak, to jest możliwe!
Umów się na wizytę!
Chciałbyś przebadać zęby, by sprawdzić, czy nie zaatakowała ich próchnica? A może zauważyłeś już u siebie niepokojące objawy i chcesz podjąć leczenie? Nie powinieneś z tym zwlekać. Skontaktuj się z nami, dzwoniąc pod numer 731 035 000.